Calendar

January 2019
MON21
Skill Development with Amy Ryan & Regie Fisher
13T train 4:30pm - 5:30pm
JTS train 5:30pm - 6:30pm
Burringbar Park, Chermside
TUE22
Club Fitness Training (U11 & older)
Ferny Grove Fields
MON28
Australia Day - No Turf Training
February 2019
SAT02
Sign on day 2019
Rebel Sports, Mitchelton
SUN03
13T Trials 3:00pm - 4:30pm
JT Trials 4:30pm - 6:00pm
Burringbar Park, Chermside
MON04
13T Squad training 5:00pm - 6:00pm
JT Squad Training 6:00pm - 7:00pm
Burringbar Park, Chermside
TUE05
FREE COME & TRY HOCKEY FOR 5YRS-10YRS
Tramway St, Ferny Grove
SUN10
13T Trials 3:30pm - 5:00pm
JT Trials 5:00pm - 6:30pm
Burringbar Park, Chermside
MON11
13T Squad training 5:00pm - 6:00pm
JT Squad Training 6:00pm - 7:00pm
Burringbar Park, Chermside
TUE12
Turf teams announced for 2019
FRI15
JT'S Practice game vs Redcliffe
6:30pm - 9:00pm
Redcliffe Hockey Fields
SAT16
Level 2 Coaching Course
State Hockey Centre
13T Practice game vs Redcliffe
8:00am - 9:30am
Redcliffe Hockey Field
SUN17
Skill Development with Adam Peters & Mark D'Hage
Turf Goal Keeper Development with Greg Shirvington
Burringbar Park, Chermside
TUE19
First Grass Training for U11 & U13
Tramway St, Ferny Grove
Grass Goal Keeper Development with Greg Shirvington
Tramway St, Ferny Grove
WED20
JG training starts (U17'S)
Tramway St, Ferny Grove
THU21
Grass Goalie Development with Greg Shirvington
Tramway St, Ferny Grove
FRI22
JT'S Practice game vs Redcliffe
6:30pm - 9:00pm
Redcliffe Hockey Field
SAT23
13T'S Practice game VS Redcliffe
8:00am - 9:30am
Redcliffe Hockey Field
SUN24
Skill Development with Amy Ryan & Regie Fisher
Turf Goal Keeper Development with Greg Shirvington
Burringbar Park, Chermside
TUE26
U11 Grass Trials
Tramway St, Ferny Grove
March 2019
FRI01
Junior Turf Grading Games
TBA
SAT02
13T Grading Games
TBA
SUN03
U11 Grass Trials
Tramway St, Ferny Grove
TUE05
First Grass Training for U7 & U9
Tramway St, Ferny Grove
WED06
Grass teams announced
North West District Trials
Tramway St, Ferny Grove
THU07
North West District Trials
Tramway St, Ferny Grove
FRI08
Junior Turf Grading Games
SAT09
13T Grading Games
MON11
BWHA U13 Development
No Turf Training for JT/13T due to field booked
FRI15
JT Fixtures commence
SAT16
13T Fixtures commence
SUN17
U13 Development Program BWHA
MON18
Umpire Clinic for Turf Players (week 1)
FRI22
Leading the field 2019
Westin Hotel Ballroom, Brisbane City
SAT23
BWHA Working Bee
Downey Park
SUN24
All Grass Teams - Practice Games
Tramway St, Ferny Grove
MON25
Umpire Clinic for Turf Players (week 2)
WED27
U18 Rep Player Nominations Due
SUN31
All Grass Teams - Practice Games
Tramway St, Ferny Grove
April 2019
MON01
Umpire Clinic for Turf Players (week 3)
U13 Rep Player Nominations Due
SAT06
Grass Fixtures Commence - U11, U13 & JG
Downey Park
SUN07
U18 Rep Trials Week 1
FRI19
Good Friday
THU25
Anzac Day
SAT27
First U7 & U9 game
Rasey Park
SUN28
U18 Rep Trials Week 2
U13 Rep Trials Week 1
U11 Development
Downey Park
MON29
U11 Rep Player Nominations Due
TUE30
Grass Umpire Clinic (Week 4)
May 2019
SUN05
U18 Rep Trials Week 3
U13 Rep Trials Week 2
SUN12
U18 Southern Cross Tournament
Sunshine Coast
U13 Rep Trials Week 3
U11 Rep Trials Week 1
Downey Park
SUN19
U13 Southern Cross
Tweed Heads
U11 Rep Trials Week 2
Downey Park
SUN26
U11 Rep Trials Week 3
Downey Park
June 2019
SUN30
U18 State Championship
Tweed Heads
July 2019
SUN07
U13 State Championships
Cairns
SUN21
U15 Rep Trials Week 1
SUN28
U15 Rep Trials Week 2
August 2019
SUN04
U11 Southern Cross Tournament
Downey Park
U15 Rep Trials Week 3
SUN11
U15 Southern Cross Tournament
Toowoomba
September 2019
FRI06
Turf Grand Final Day
SAT07
Grass Grand Final Day
Platinum Sponsors
Astute
Alpine ConstructionPhone 0417892977
Arana Leagues ClubPhone 3354 1333
Westpac Banking Corporation