Welcome to Arana Ascot Junior Hockey Club

Arana Ascot Junior Hockey Club is welcoming back and seeking new players for the 2020 season, aged 4-17 years. Arana Ascot JHC turf teams train at Buringbar Park, Chermside and our grass teams train at tramway street, Ferny Grove. Find our senior club website here - www.ascothockeyclub.majestri.com.au

Premiership Winning Teams 2019 - 13T, 13B & JG2

169EDDB0- 5056- 40DD- A001- 14254DA2704BD43F2723- 269A- 4177- B913- 51DB15CE6317E932491F- 9FAC- 443E- 99EE- 797BE82632E3

Queensland Representative Players 2019

2C70E8F3- FEE5- 4DA3- A661- A1D1B305B8F3QLD GIRLSamelia

2020 Season Registration

New

November - news article

C558CF87- BE5E- 4425- 8711- 943AD018CADC

Turf trials 2020

New Grass Players 2020

Come & Try Day - February TBA

First Training - February TBA

Trials (U11) - TBA

Practice Games - TBA

Grading Games  - Saturday 28th March

First Fixture Game - Saturday 4th April 

By registering you will be added to the clubs emailing list to be kept up to date with all club announcements for 2020.

Register Now

BWHA development clinics 2020

Register for BWHA development clinics here http://www.bwha.com.au/development-clinic-registrations/

U15/U18 Development Program

2 week combined age group for the following dates:

  • Sunday, 23 February 2020 – 7am to 19am, BP 1

  • Monday, 5 March 2020 – 5pm to 7pm, SHC 2

U13 Development Program

2 week program for the following dates:

  • Sunday, 15 March 2020 – 7am to 10am, SHC 2

  • Monday, 23 March 2020 – 5pm to 7pm, SHC 2

U11 Development Program

2 week programs for the following dates:

  • Sunday, 26 April 2020 – 2pm to 4pm, DP Grass Fields

  • Sunday, 3 May 2020 – 2pm to 4pm, DP Grass Fields


BWHA representative trials 2020 Information

Register for 2020 BWHA representative trials - http://www.bwha.com.au/player-rep-nominations/

U18s

  • Sunday, 29 March 2020 – 7am to 11am, BP 1

  • Sunday, 5 April 2020 – 7am to 11am, BP 2

  • Sunday, 26 April 2020 – 7am to 11am, BP 1

U15s

  • Sunday, 12 July 2020 – 7am to 11am, BP 1

  • Sunday, 19 July 2020 – 7am to 11am, BP 1

  • Sunday, 26 July 2020 – 7am to 11am, BP 1

U13s

  • Sunday, 5 April 2020 – 7am to 11am – BP 1

  • Sunday, 26 April 2020 – 7am to 11am – BP 2

  • Sunday, 3 May 2020 – 7am to 11am – BP 1

U11s

  • Sunday, 10 May 2020 – 7am to 11am – DP Grass Field 1

  • Sunday 17 May 2020 – 7am to 11am – DP Grass Field 1

  • Sunday, 24 May 2020 – 7am to 11am – DP Grass Field 1

  • Spare Trial Week, if required/weather – Sunday, 31 May 2020 – 7am to 11am – DP Grass Field 1

Representative players 2020

Queensland U18 Squad
Amelia Morgan

Queensland U15 Squad
Georgia Harris

Queensland U16 Development Squad
Chelsea Baker
Rebecca Bodkin 

Representative players 2019

Queensland U18 Squad 2020

Amelia Morgan

Queensland U16 Development Squad
Chelsea Baker
Rebecca Bodkin

Queensland U13 team 2019
Kara Bradley 
Georgia Harris
Lara Pyle (shadow)

Queensland U12 School Girls
Kara Bradley 
Lara Pyle 

Brisbane U18 team
Liana Crismani (Brisbane 3)
Emelia Pyle (Brisbane 3)
Amelia Morgan (Brisbane 2)
Ella Guebesch (Brisbane 3)

Brisbane U15 team
Sophie Pate (Brisbane 3)
Adrian Pate (Brisbane 4 coach)
Bailee Jackson (Brisbane 4) 
Lily McMahon (Brisbane 4)

Brisbane U13 team
Georgia Harris (Brisbane 1)
Lara Pyle (Brisbane 1)
Kara Bradley (Brisbane 1)
Holly Neville (Brisbane 2)
Amy Cutmore (Brisbane 2)
Lara Ferguson (Brisbane 3)
Tia Jackson (Brisbane 3)
Freya Christie (Brisbane 3)
Elly Street (Brisbane 3)
Bonnie Siggins (Brisbane 4) 

Brisbane U11 team
Josie Burgess (Brisbane 1)
Isobel McKeon (Brisbane 1)
Vanessa Infanti (Brisbane 1) 
Emily Dowden (Brisbane 1)
Leela Christie (Brisbane 2)
Caitlain Burton (Brisbane 2 coach)
Makenzie Dowden (Brisbane 3)
Mia Waters (Brisbane 4)
Jordan Halliday (Brisbane 4) 

Warick U11 team
Ruby Price

Gympie U11 team
Charlie Elborne
Jessie Pauling

Metropolitan East School Girls
Lara Pyle (10-12 years)
Emelia Pyle (13-19 years Shadow)
Amelia Morgan (13- 19 years)

Sunshine Coast School Girls 
Beck Bodkin (13-19years)
Chelsea Baker (13-19years)

Metropolitan North School Girls
Sophie Pate (13-19 years Shadow)
Georgie Houghton (13-19 years)
Amy Cutmore (10-12 years)
Kara Bradley (10-12 years) 

What drives Angie Lambert (Olympian)

Best Junior Club Shield

In 2017, Arana Ascot was awarded the BWHA Best Junior Club Shield.

This could not have been achieved without the exceptional work of our committee, players, coaches, managers, members, and supporters. 

Below is a picture of our committee members who were present on the night
best junior club

Thank you for visiting our page

IMG 7186
Last updated 6 Jan 2017
Field 1Open
Field 2Open
Upcoming
Turf development (Coaches - Angie Lambert, Derek Morgan & Glen Neville)
Burringbar Park
Turf development - (Coaches - Matt Bradley, Glen Neville & TBA)
Burringbar Park
Advanced player clinic
Sign on day 2019
Rebel Sport, Mitchelton
JT & 13T Trials
Burringbar Park
Entire Calendar...
Diamond Exclusive SponsorPlatinum Sponsors
Teneo GroupPhone 1300 789 190
Westpac Banking Corporation
Gold Sponsors
Seaway AgenciesPhone +61 (0)7 3029 31
Astute